Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty se ocitly v obrovských problémech. A to kvůli zvýšeným výdajům za provoz a údržbu. V některých případech náklady za energie narostly o 300 procent. O možné podpoře ze strany státu a o systémovém řešení do budoucna se diskutovalo ve speciálu Radiožurnálu Sport. Hostem byl Filip Neusser, předseda NSA a Jaroslav Chvalný z Pražské tělovýchovné unie.
Odkaz na debatu: https://www.irozhlas.cz/sport/sport-a-rust-cen-energii-vliv-inflace-na-sportovni-kluby-ceska-unie-sportu_2206101630_mim.
Pomoci zasaženým klubům se pokoušel Filip Neusser ve čtvrtek 9. června, kdy byl jednat u ministra financí Zbyňka Stanjury s požadavkem na navýšení dotací na provoz a údržbu sportovišť. Ve hře bylo také vypsání samostatného programu na tyto účely. Ministr ale toto řešení zavrhl, vláda totiž podle něho připraví celoplošné řešení, které by mělo být představeno koncem června.
„Situace u velkých sportovišť je velmi napjatá, rozhodnutí ministra financí nervozitu ještě významně zvýšilo. Kluby jsou na pokraji svých finančních možností a některé z nich přemýšlí nad ukončení své činnosti. Už máme informace, že jeden zimní stadion v Praze pravděpodobně v nejbližší sezoně uzavře sportoviště, takových případů bude přibývat. Převážně zimní stadiony ve vlastnictví spolků neví, kdy nechají zamrznout plochu. Významně se tak zkomplikuje přístup dětí ke sportování,“ prohlásil Chvalný z PTU.
Národní sportovní agentura registruje žádosti o pomoc ze stran klubů s majetkem sportovních zařízení. „Na to, abychom vyhověli v současné době sportovištím, bychom potřebovali miliardu až dvě. Navýšení je 200 až 300 procent. Sportovní infrastruktura je tady dvacet let podhodnocená, teď na to doplácejí tělovýchovné jednoty,“ prohlásil Neusser v Radiožurnálu Sport. A dále přiznal, že v nejvyšších politických patrech nemá sport dobrou výchozí pozici. „Snažíme se politikům vysvětlovat, že sport není jen ta vrcholná profesionální část, ale že jde primárně o prevenci a zdraví. Dnes to nechce politik slyšet, bohužel. Jaká politická strana měla ve volbách témata zdraví, pohyb a sport,“ ptal se Neusser.
O tom, že je situace kritická, se přesvědčili také reportéři z Českého rozhlasu, kteří navštívili několik klubů, které neví, jak zaplatit veškeré náklady za energie. „Jestli se tím bude zaobírat vláda až koncem června a to ještě plošně, tak to bude pravděpodobně pozdě. Provozovatelé sportovišť budou nuceni sáhnout k půjčkám, poté postupně omezovat provoz a zvýšit členské příspěvky. Jestli chce vláda s péčí hospodáře o zdraví s tím něco udělat, tak ať začne jednat co nejdříve. Zjistí si, jak klubům narostly výdaje za provoz a údržbu, kolika dětem, rodinám a domácnostem se ohrožuje přístup k organizovanému sportu, který je dlouhodobě podfinancovaný,“ prohlásil Miloslav Šeba z HC Kobra Praha.
Podle mnohých předsedů může dojít k lavině, kterou nikdo čekat nebude. „Je to chaos nad chaos. Očekával jsem, že když vznikla Národní sportovní agentura, že to bude mít jasný směr. Program na provoz a údržbu původně fungoval, pak se zrušil, znovu se obnovil a teď není. A to v době, kdy prostředky z tohoto jsou pro nás obrovsky důležité,“ dodal Patrik Chlum z Jizerského klubu lyžařů Desná. „Vzhlížíme k plošné podpoře vlády, o které jsme se dozvěděli z médií. Mám silné obavy o tom, že sport bude od podzimu výsadní činností a nebude bohužel dostupný pro všechny rodiny a jejich děti. A to se nebavíme o “drahých” sportech jako je hokej nebo jachting, ale bohužel i o týmových sportech,“ Jakub Lébl z TJ ABC Braník.
Určitě se dá čekat u mnohých klubů zvýšení členských příspěvků, zdražení tréninků a služeb. „V letošním roce slavíme 100 let od postavení sportoviště, neradi bychom ho zavřeli. Žijeme v nejistotě. Uvažuji, že bychom snad vypnuli teplou vodu. Já chápu, že stát dělá plošná opatření pro rodiny, ale my jsme středně velcí odběratelé energií. Přišlo by mi smysluplnější, že by šla pomoc přes Národní sportovní agenturu v rámci programů. My jsme navíc specifické prostředí neziskových spolků,“ dodal Martin Vaculík z TJ Tatran Střešovice.