Předběžné zjišťování rozsahu povodňových škod na sportovních zařízeních

 

Aktualizováno: 23.9.2024

 

Vláda ČR ustavila ve čtvrtek 19. 9. pracovní skupinu pro monitoring povodňových škod. Práci skupiny koordinuje Ministerstvo financí ČR. Jedním z členů pracovní skupiny je i předseda Národní sportovní agentury (NSA) Ondřej Šebek.

 

Po jednání NSA s ČUS bylo dohodnuto, že ČUS shromáždí za asistence svých okresních územních pracovišť edběžný rozsah a výši škod na sportovištích. Data o povodni poškozených sportovních zařízeních mohou hlásit nejen SK a TJ sdružené v ČUS, ale také všichni vlastníci sportovišť, včetně obcí, měst, jiných sportovních organizací mimo ČUS, i vlastníci soukromých sportovišť.
Ke sběru údajů slouží interaktivní formulář, do kterého přímo vlastník poškozeného spotoviště / majetku  vyplní požadovaná data (nebo po vzájemné dohodě vypíše údaje do formuláře pracoviště ČUS).

 

Formulář obsahuje údaje o okresu, místě, vlastníkovi (obec, sportovní klub, jiný), druh poškozeného sportovního zařízení a movitého majetku, předběžný odhad výše nákladů na obnovu a údaje, zda majetek je pojištěný, nepojištěný či nepojistitelný.

 

Formulář je dostupný zde: https://forms.gle/knoDGAC2hq87Spjx9

 

NSA vydala na svých webových stránkách informaci s výzvou zástupcům klubů nebo obcí a měst, k nahlašování škod (https://nsa.gov.cz/jednani-o-pomoci-sportovistim-zasazenym-povodnemi-vyzva-k-nahlaseni-skod/)cestou územních servisních center sportu jsou informovány všechny sdružené SK a TJ v ČUS.

 

Hlásit škody je možné do 30. 9. 2024 do 12:00 hodin. Poté budou strukturované údaje o škodách poskytnuty ministerstvu financí ČR. Na základě těchto dat bude NSA vyvíjet takové kroky, aby i sportovní zařízení byla obsažena v plánu státní formy podpory rekonstrukce povodněmi zasažených území, která zcela jistě bude vyžadovat spolupráci se zástupci obcí a krajů. Konkrétní podoba státní podpory se bude vytvářet právě na základě zjištěných dat. 

 

Při předběžném odhadu výše nákladů na obnovu majetku v území postiženém živelní nebo jinou pohromou je třeba především posoudit stupeň poškození, tzn. zda lze objekt opravit. V takovém případě je třeba odhadnout povahu a rozsah stavebních prací (lze se opírat o platné ceníky stavebních prací). Pokud je nutná nová výstavba téhož objektu, je možné při stanovení nákladů orientačně vycházet z pravidelně aktualizovaných celkových ukazatelů průměrné rozpočtové ceny na měrnou a účelovou jednotku (https://www.cenovasoustava.cz/dok/ceny/thu_2024.html), jak je uvedeno v metodice MF: https://www.mfcr.cz/cs/rozpoctova-politika/podpora-z-narodnich-zdroju/zivelni-pohromy/2006/metodika-pro-predbezny-odhad-nakladu-na--8870

MenuX