Další závod seriálu ČUS Stopa pro život Jilemnická 50 ZP MV ČR 2016 se uskutečnil na Mísečkách

Pořadatele letošní Jilemnické 50 potrápilo počasí hned na několik etap. Už v polovině ledna bylo jasné, že závody se na tradičních tratích v Jilemnici kvůli absolutnímu nedostatku sněhu konat nemohou, a tak došlo k prvnímu stěhování tratí do Roudnice – Vítkovic. Tady byla situace mnohem lepší… ale jen do oblevy minulého týdne. Potřetí tedy vyjeli organizátoři upravovat okruh opět o pár set metrů výš na Horní Mísečky, kam se 2. podnik letošní ČUS - Stopy pro život definitivně uchýlil.  Ani tady ovšem nebylo vyhráno.  Dopředu avizovaný nárazový vítr v sobotu pěkně usazený a schovaný areál na Dolních Mísečkách nepocuchal. O to větší byly škody, které napáchal ze soboty na neděli v noci. To, že závodníci na startu v deset dopoledne už nic nepoznali, byla zásluha obětavého týmu, který poničené stany, rozmetané bannery a povalené cedule od brzkého rána v čerstvě napadané 10 centimetrové pokrývce bílého zlata rychle postavil a připevnil, kam patří.

Sobotní program odstartovaly v husté mlze děti na trasách 1, 2 a 5 kilometrů. Pro děti ale začalo velké dobrodružství už po vyzvednutí startovního čísla a dárku od pořadatelů na prezenci u parkoviště Dolní Mísečky.  Sněhu bylo vidět jen poskrovnu, takže sportovně oblečení účastníci s prkénky v rukou vypadali dost legračně.  K 3 km vzdálené startovní bráně a pěkně upravené bílé stopě na lehčím okruhu Horních Míseček je vyvážely pendlující autobusy a mikrobusy, kterým ale rozjezd do kluzkého zmrzlého kopce moc nevoněl, takže když se naložený vůz konečně na poněkolikáté rozjel, řidič e odměnili cestující radostným potleskem a nadšeným pokřikem „Hurá“, jako při šťastném přistání letadla. Mezi dětmi se kromě místních objevily i dobře známé tváře malých bikerů ze seriálu Kolo pro život, a někteří prokázali svoji všestrannost, když si i tady vystoupaly na stupně vítězů pro zasloužené medaile a věcné ceny. Kromě závodů se nejmenší s chutí zapojili do Školy lyžování v XC Free Style Parku L. Bauera, která byla tentokrát obohacena o biatlonovou průpravu a ski cross mezi stromky. A když všem vyhládlo, vyzvedli si ještě před zpáteční jízdou do jídelního stanu koblihu a čaj.

V 13:00 se na zkrácenou 25/16 km trasu volnou technikou vydali dospělí běžkaři. Na 8kilometrovém zmrzlém okruhu absolvovali velmi rychlé dva okruhy.  Vítězi závodu se stali Matěj Kubina (HSK Benecko) a Jana Jetmarová (Ski klub Jablonec).

Matěj Kubina: „Brzy jsem ve sjezdu odjel a tak trochu jsem to přepálil, takže jsem se celou dobu snažil udržet první pozici a neohlížet se. Trať byla parádní, suprově připravená. Na závodě Stopy jsem byl poprvé a moc mile mě to překvapilo. Jezdím bikové závody KPŽ, ale v zimních podmínkách jsem takové služby nečekal.“

Jana Jermanová: “Jelo si mi fajnově. Na tu bídu se sněhem v Čechách to bylo perfektně upravené. Závod byl opravdu hodně rychlý."

Po nočním sněžení byla nedělní máza na závody klasickou technikou dost velká loterie, trefit tu pravou bylo opravdu těžké. Zato pořadatelé měli z 10 cm čerstvých vloček neskrývanou radost. Konečně půjde vyříznout pořádná stopa! Mlha se v neděli na rozdíl od předešlého dne ani odpoledne nerozpustila a na konci dne při předávání cen na pódiu v zázemí dokonce začalo drobně sněžit.

Závody klasickou technikou na 32 a 16 km odstartovaly dopoledne v 10:00 a 10:30. Na kratší trasu se vydala i Zuzana Kocumová, která v ženské kategorii s přehledem zvítězila a v celkovém absolutním pořadí obsadila 8. příčku, pouhé 4 minuty za nejlepším mužem Petrem Javůrkem.

Také tradiční královská trasa na 50 kilometrů klasicky byla zkrácena na 4 x 8 km, tedy 32 km, ale to nic neubralo na její obtížnosti. Terén v okolí Jilemnice se s Horními Mísečkami nedá srovnat, takže i vítězka závodu Anna Beranová ze Spartaku Police nad Metují charakterizovala závod takto: „Bylo to pěkný, ale těžký. Bojovala jsem hlavně sama se sebou, nejvíc ve 3. kole. Lyže mi mazal taťka a v novém sněhu mi jely fajn.  Na závodě SPŽ jsem poprvé a musím jenom chválit. Je vidět, že pořadatelé se hodně snaží, třeba proti Jizerské 50 je tu velký výběr občerstvení a skvěle fungující služby. Někdy jsou menší závody lepší.“

Absolutní vítězství si z nejdelší trasy Jilemnické 50 ZP MV ČR odvezl Jakub Sikora, ten přiznal, že největší oříšek bylo trefit mázu. „Dobře jsem měl namazáno na sušší části v horních pasážích trati. Tam se dalo pěkně odpíchnout. Ze začátku mi dva kluci na hladkých cukli, ale ve druhém kole jsem je dojel. Zbytek závodu jsem jel celý s Danem Mákou a jeden kilometr před cílem jsem se mu snažil ve stoupání ujet, ale držel se mě jako klíště. Ujet se mi podařilo až v závěrečném sjezdu. Sněhu tady nebylo moc, ale bylo to pěkně udělané. Každopádně bychom s týmem chtěli objet celý letošní seriál Stopy pro život. Záleží na tom, jestli bude sníh, a my doufáme, že bude!“