O administrativních změnách pro sportovní subjekty se diskutovalo na odborném semináři – Aktuální problémy spolkového práva. Ten uspořádal v úterý 30. května zpravodajský portál SportovníListy.cz společně se Sdružením sportovních svazů a Českou unií sportu. Jednání se zúčastnili také předsedové obou organizací Zdeněk Ertl a Miroslav Jansta. Celkem dorazilo do kongresového centra Hotelu Olšanka v Praze 110 sportovních činovníků – představitelů národních sportovních svazů, tělovýchovných jednot a sportovních klubů.
Hlavním tématem byla práva spolků a hlavně návod na správné vedení jejich spolkové činnosti po právní stránce. Nový občanský zákoník platný od 1. ledna 2014 totiž ovlivňuje jejich administrativní život. Seminář měl účastníkům poskytnout návod a pomoci se zorientovat v legislativě, bez které není možné žádat o dotace.
„Ačkoli úprava spolků je v občanském zákoníku velmi podrobná, stejně na všechny otázky neodpovídá, a dokonce mnohé naopak vyvolává. Můžeme v něm nalézat spoustu překvapení, záhad a podivností. Týká se to hlavně v rozlišování na spolky hlavní a spolky pobočné,“ prohlásil právník Milan Kindl.
Důležitým tématem semináře byl zákon o zadávání veřejných zakázek a jejich pravidla. Poslední částí byla diskuse přednášejících se sportovními činovníky. „Velice jsem uvítal tento seminář a budu rád, pokud se podobná akce zorganizuje také v budoucnu. Nejvíce mě zajímala problematika veřejných zakázek, hlavně podmínky pro správné vypsaní,“ pochvaloval si Tomáš Fořter, generální sekretář České asociace squashe.
Problematice spolkového uspořádání se dlouhodobě věnuje také Česká unie sportu. Před nedávnem vydala Manuál řízení sportovního klubu a činovníci ze sportovních klubů, tělovýchovných jednot i národních sportovních svazů se mohou navíc obracet na Servisní centra sportu ČUS v jednotlivých regionech.