Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
17. ledna 2017

Sportovní areál Harrachov čeká období rozvoje a investic

Vedení sportovního areálu v Harrachově, kde je ČUS majoritním akcionářem, se zřejmě podařilo vyřešit spor o státní pozemky, na nichž leží přibližně dvě třetiny sjezdovek na Čertově hoře. Získá je na základě kupní smlouvy Sportovní areál Harrachov a zaplatí za ně Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových 56,5 milionu korun, smlouvu ještě musí schválit Ministerstvo pro životní prostředí.

 

Informováni o tom byli dnes členové Výkonného výboru na svém zasedání. Zároveň se podivili nekorektnosti reportáže v pořadu Reportéři ČT, který odvysílala Česká televize v pondělí 16. ledna a kde byla transakce připisována osobním zájmům předsedy ČUS Miroslava Jansty. Proti reportáži, která je plná lží, polopravd, hrubě zkreslených a zavádějících informací se Česká unie sportu v čele s jejím předsedou důrazně ohrazuje a kromě stížnosti Radě České televize na neobjektivnost prezentovaných informací je připravena tuto manipulativní reportáž řešit soudní cestou.

 

„Reportáž, tak jak byla načasována, sestříhána a odvysílána, přestože její autoři z pořadu Reportéři ČT měli k dispozici dostatek informací, budí dojem, že má lobbistický účel a jediným cílem je narušit proces prodeje pozemků, které Sportovní areál potřebuje, aby mohl začít sportoviště rozvíjet a investovat do jeho modernizace,“ říká předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

 

"Můžeme potvrdit, že společnost Sportovní areál Harrachov podepsala na konci roku 2016 s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových kupní smlouvu na pozemky, na nichž leží cca dvě třetiny areálu a které si do současné doby od státu pronajímala," potvrzuje ředitel Sportovního areálu Jiří Krejčí

 

Pozemky se nacházejí v ochranném pásmu Krkonošského národního parku a smlouva bude účinná tedy až v okamžiku, kdy k převodu zhruba 23 hektarů vydá souhlasné stanovisko MŽP. Úředníci přitom nejsou v této věci vázáni žádnou lhůtou, proto není jasné, kdy a zda vůbec doložku ke smlouvě vydají.

 

Uzavření kupní smlouvy by mělo odstranit nejistotu ohledně dalšího fungování sportovního areálu, který nyní pozemky užívá v bezesmluvním vztahu. Předchozí nájemní smlouva skončila v červnu 2015, od té doby se Sportovní areál snažil se státem dohodnout na nové, ke shodě ale nedošlo. Obě strany nenašly shodu na výši nájemného. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových požadoval na základě svého znaleckého posudku navýšení nájmu z 2,2 milionu korun za rok na 3,5 milionu, posudek Sportovního areálu Harrachov naopak vycházel na 1,6 milionu.

 

„Platíme úhradu za užívání pozemků ve výši posudku, který jsme si nechali zpracovat a který je v podstatě shodný s revizním posudkem Komory znalců.  Jako akciová společnost musíme postupovat podle zákona o obchodních společnostech a spravovat svůj majetek s péčí řádného hospodáře, a tedy ani nemůžeme platit víc, než nám posudek ukládá,“ vysvětluje Krejčí.

 

Pokud nabude smlouva účinnost, bude tento spor vyřešen a pro Sportovní areál tak začne nová éra, která umožní investovat a rozvíjet sportoviště pro veřejnost i trénink českých reprezentantů. Podmínky dohody počítají s dorovnáním částky za bezesmluvní užívání ve výši 2,6 milionu korun plus úroky z prodlení.

 

Autoři reportáže závažným způsobem porušili kodex ČT, když zavádějícím způsobem informovali o skutečnostech, kterých se převod týká. Například neúplně informovali o povaze převáděných pozemků. V Reportáži je opakovaně uváděno, že se jedná o „lukrativní stavební pozemky v centru města“. Tato informace je však opět zcela zkreslená, neobjektivní a působí účelovým dojmem, jelikož podklady, ze kterých jednoznačně vyplývá skutečný charakter těchto pozemků, měli autoři Reportáže k dispozici, a přesto prezentovali značně nepřesné informace.

 

Část pozemků, které mají být předmětem převodu a jsou jasně specifikovány v kupní smlouvě, kterou, jak autoři v Reportáži výslovně uvádějí, mají k dispozici, jsou skutečně svou povahou pozemky stavebními, avšak je třeba zdůraznit, že všechny tyto stavební pozemky jsou zastavěny stavbami ve vlastnictví Sportovního areálu Harrachov, což dle platných právních předpisů zakládá předkupní právo k takovým pozemkům ve prospěch společnosti.  Žádné další stavební pozemky předmětem daného převodu nejsou a nikdy nebyly. Dalším podstatným faktorem je skutečnost, že veškeré převáděné pozemky jsou dle platného územního plánu Města Harrachov určeny výhradně za účelem provozování sportoviště. Tyto skutečnosti však autoři v Reportáži „zapomněli“ zmínit, ačkoliv jsou jednoduše zjistitelné z předmětné kupní smlouvy, databáze katastru nemovitostí i veřejně přístupného územního plánu Města Harrachov.

 

Další hrubou chybou bylo zneužití jména předsedy ČUS Miroslava Jansty, kdy byl Sportovní areál Harrachov označován opakovaně jako „Janstova akciovka“. Předseda ČUS však nefiguruje v orgánech společnosti, neúčastní se jednání představenstva, ani nijak jinak nezasahuje do dění ve firmě, i svoji funkci předsedy ČUS  Miroslav Jansta vykonává bezplatně. A akciovou společnost rozhodně nevlastní. Autoři reportáže nepřesně uváděli totiž i akcionářské složení společnosti. V SAH kromě podílu zmiňované České unie sportu a Svazu lyžařů, figuruje i Město Harrachov a společnost Sportlease. Veškerý zisk společnosti patří akcionářům a v případě ČUS a Svazu lyžařů slouží pro rozvoj sportovních svazů a jednot.

 

Skiareál v Harrachově je s 7,3 kilometry sjezdovek pátým největším střediskem v Libereckém kraji, v celorepublikovém měřítku se dle velikosti řadí na konec čtvrté desítky v pořadí lyžařských areálů. Sportovní areál Harrachov má čtyři akcionáře, Česká unie sportu vlastní 56,5 procenta akcií, Svaz lyžařů ČR 37,6, město má čtyřprocentní podíl a Investiční společnost Sportlease 1,9 procenta.

MenuX