Logo tiskové zprávy

Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40

Tisková zpráva
10. listopadu 2015

 

Poslední výjezdní zasedání Výkonného výboru v tomto roce absolvovala Česká unie sportu v  Olomouckém kraji. Vedení spolku také prezentovalo zástupcům obcí a měst na Krajské veřejné konferenci ČUS problémy současného financování sportu, pozici sportovních klubů v současných podmínkách a představilo i možnosti jak naléhavou situaci ve sportovním prostředí řešit.

 

Na Výkonném výboru se zástupci zabývali třemi důležitými body. Prvním z nich je příprava lednové volební valné hromady ČUS, druhým bylo projednání návrhu majetkových dispozic ve Sportovním centru Nymburk a v Lyžařském areálu na šumavském Zadově. Obě majetkové směny jsou navrhovány v zájmu dalšího plánovaného a postupně realizovaného rozvoje sportovních areálů a budou předloženy delegátům VH ČUS. Třetím tématem byla informace o výsledku hospodaření ČUS za první tři čtvrtletí letošního roku. Tako zpráva byla pro členy VV ČUS velice příjemná, neboť hospodaření se díky dlouhodobě nastaveným podmínkám i dobrému počasí vyvíjí velmi příznivě.

 

Dalšími tématy, o nichž členové VV diskutovali, byla restrukturalizace Vyšší odborné školy ČUS a také aktuální stav jednání Sportovního areálu v Harrachově, a.s., s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o užívání pozemků pod sjezdovkami, kde se nepodařilo dosud najít shodu na výši nájemného zejména proto, že se značně rozcházejí znalecké posudky a úřad požaduje příliš vysokou cenu. „Za takových okolností dohoda není možná, oba subjekty musí postupovat s péčí řádného hospodáře, tedy držet se v mantinelech cen stanovených posudkem, rozhodnout tak může jen nezávislý orgán, protože každý jiný postup ÚZSVM by mohl narušit funkční celek a tím i budoucí provoz areálu a prosperitu celé oblasti regionu Harrachova,“ vysvětlil patovou situaci místopředseda představenstva SAH a místopředseda ČUS Marek Hájek a dodal: „Pozemky nelze srovnávat s Medvědínem ve Špindlerově mlýně, pokud nenajdeme rozumné řešení, jsme připraveni areál v letošní sezóně neprovozovat.“

 

Hostem Výkonného výboru byl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, který seznámil vedení ČUS s financováním sportovních aktivit z krajského rozpočtu. „Podporujeme z krajského rozpočtu, kromě velkých akcí, hlavně mládež a celoroční činnost sportovních subjektů, i těch malých oddílů, které jsou takovou sportovní Popelkou, právě z nich mnohdy vzejdou potom velká jména. Jsme pyšní na sportovce, kteří kraj reprezentují, v podstatě tu nenajdete sport, který by nebyl v rámci republiky úspěšný. Ať už jde o klasické sporty jako je hokej, fotbal, či házená. Úspěchy slaví i třeba naši lučištníci nebo krasojezdci. Na podporu sportu klademe velký důraz a bezesporu patříme na špičku podpory sportu v rámci krajů v ČR,“ hrdě popisuje aktivity Olomouckého kraje v rámci financování sportu hejtman Jiří Rozbořil.

 

ČUS vyrazila na cestu po republice již v lednu, kdy sérii konferenci, odstartovala na jižní Moravě. Cílem výjezdních zasedání a pořádání veřejných konferencí v regionech je zajistit komplexní informovanost zastupitelstev obcí a podpora vícezdrojového financování spolu s rozvojem rozvoje sportu v regionech. V Olomouci šlo již o pátou zastávku a do konferenčního sálu NH hotelu se sjela téměř stovka zástupců samospráv měst a obcí i sportovního prostředí.

 

V první části konference byli účastníci seznámeni s důsledky současného podfinancování sportu a vývojem příjmu peněz do sportovního prostředí v období od sametové revoluce až po současný stav, kdy je situace ve sportu a sportovní infrastruktuře na kritickém bodu.

 

„Tato veřejná konference má ukázat a dokumentovat vývoj financování českého sportu za posledních dvacet let, kdy podpora ze strany státu a veřejných rozpočtů klesla na současnou kritickou mez. Nechceme bourat stávající financování, kterým jsou dosud zabezpečeny sportovní svazy, chceme další finanční prostředky. Nejhůře je podfinancováním postižen sport v základních článcích, ve sportovních klubech a jednotách, ve městech a obcích. Je zanedbaná sportovní infrastruktura, je minimum možností pro dostupné sportování dětí a mládeže, nejsou kvalifikovaní trenéři mládeže. Ta situace je neudržitelná, proto o tom mluvíme a apelujeme na vytvoření podmínek pro nápravu. A samozřejmě, chceme o všem informovat především zástupce měst a obcí, protože jsme na jedné lodi.“ vysvětluje záměr konání akce předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

 

Základním strategickým cílem českého sportu je vybudovat v České republice aktivní a zdravou společnost. Při realizaci tohoto cíle musí koordinovaně spolupracovat nejenom stát a jeho instituce, ministerstva, kraje i obce, ale i sportovní prostředí samotné.

 

“Vnímáme čtyři základní priority, podle nichž musí realizace probíhat ve vzájemné koordinaci a na základě k tomu stanovených programů. A to jsou - popularizace sportu pro všechny, podpora státní sportovní reprezentace, rozvoj sportovně-rekreační infrastruktury a rozvoj sportovního průmyslu,” upřesňuje představy ČUS předseda organizace Miroslav Jansta. Nový Akční plán podpory a rozvoje sportu by měl pro každou z těchto zásadních priorit přinést soubor mechanismů, programů, opatření a návrhů, jak hodlá MŠMT nebo vláda ČR úkoly v každé z těchto čtyř zásadních oblastí řešit, včetně vytyčení konkrétních bodů a časového harmonogramu jejich realizace,“ dodává Jansta

 

Vedle předsedy České unie sportu Miroslava Jansty, vystoupil na konferenci i náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro regiony Radovan Rašťák. Z krajských dotací jde do sportu okolo 80 miliónů ročně, což je více než 1/3 dotačních titulů v rámci kraje. Snažíme se podporovat nejen významné akce celorepublikového i regionálního významu, ale dbáme i na opravy a údržbu areálů a podporujeme rovněž třeba výchovu nových trenérů,“ uvedl při konferenci náměstek hejtmana Rašťák. 

 

1575ZWR.png 1576YWQ.png 1577Njg.png 1578Mjh.png 1579ODE.png 1580OGQ.png

 

MenuX