Vzdělání v managementu sportu, rozšířené v oborech právo, informační technologie, ekonomika, účetnictví a cizí jazyk poskytuje maturantům Vyšší odborná škola ČUS. Škola sídlí v tribuně historického spartakiádního stadionu na Strahově a vychovává budoucí sportovní manažery. Pojem manažer se na českém pracovním trhu zavedl teprve po revoluci v roce 1989. Sport se opět stává ekonomickým fenoménem doby a tak se spojení ekonomických a manažerských znalostí v souvislosti se sportem stává velmi aktuální a stále více je tato profese středem zájmu.
Vedení školy je složeno převážně ze sportovců a k dispozici má velmi schopné lektory, kteří vyučují na VŠ. Kromě klasických učebních programů středních škol , které obsahují výběr prvků ze základních sportovních odvětví jako je gymnastika, atletika, sportovní hry, plavání si studenti VOŠ ČUS osvojují i novější sportovní trendy, adrenalinové disciplíny a nebo znalosti související s pořádáním sportovních eventů.
„Chceme, aby naši studenti poznali maximum z možného. V zimě se neučí jen klasickému sjezdovému lyžování, běžkování a snowboardingu. Ale zkouší i snow kiting, sněžnice a skialpinistické vybavení. V létě sjíždí řeky na kánoích a raftech, ale zkouší i velmi populární paddle-boarding“, představuje podrobnosti z netradiční výuky ředitel školy Jan Hejma.
I když to vypadá, že je škola jen pro velmi zdatné a odolné jedince, není tomu tak. Studenti nemusí být fyzicky zdatní natolik, aby všechny výkony osobně zvládali, k získání zápočtů a zkoušek není potřeba podávat limitované výkony, šanci uspět mají studenti se zájmem o sport a vše, co s ním souvisí, kteří se nebojí zkoušet nové věci a podílet se na činnostech v třídním a školním kolektivu.
„Chceme, aby naši studenti poznali co nejvíce sportů, seznámili se s teorií, pravidly a hlavně nasáli jejich atmosféru. Je pro nás důležité, aby byli těmi pravými sportovními specialisty, orientovali se v oblasti běžných i alternativních sportů, dokázali klientům doporučit nejvhodnější sportovní aktivitu i s ohledem na jeho možnosti a zdravotní dopady. Aby byli schopni poradit při volbě vhodné výstroje a výzbroje pro konkrétní sportovní činnosti. Důraz je kladen na to, aby zvládli uspořádat sportovní soutěž, závody nebo firemní akci“, dodává ředitel školy Jan Hejma.
„Studijní profil školy vychází z aktuálních potřeb českého sportovního prostředí, požadavků státu a sportovních organizací. Absolventi by tak díky nastavení studijních programů měli nacházet uplatnění nejen přímo ve sportovním prostředí ale i v oborech, kterým jsou blízké pohybové aktivity, organizování akcí nebo realizace různých projektů“, upřesňuje náplň studia na VOŠ ČUS generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.