Zpráva z VV ČUS konaného 14. 1. 2025

 

VV ČUS zaznamenal rozčarování sportovních svazů z absence investičně - dotačního programu Materiálně technická základna sportu

 

cusÚvodní zasedání Výkonného výboru České unie sportu v roce 2025 se uskutečnilo v úterý 14. ledna v Praze na Strahově. Předseda ČUS Miroslav Jansta v jeho úvodu ocenil výtečné hodnocení ČEZ Plaveckého stadionu Podolí, který je sportovním centrem ve správě ČUS, v celorepublikovém testu bazénů publikovaným deníkem MF DNES.

 

V rámci aktuálních informací místopředseda ČUS Marek Hájek zrekapituloval situaci týkající se vypsaných dotačních programů Národní sportovní agenturou na rok 2025 pro sportovní svazy, sportovní kluby i subjekty postižené loňskými povodněmi. „Tentokrát včasné vyhlášení klíčových dotačních výzev – zejména programu Můj klub – však poněkud zkomplikovaly v závěru loňského roku problémy spojené s fungováním rejstříku sportu, způsobené systémovými chybami ovlivňujícími některé funkce rejstříku. Bylo důležité, že Česká unie sportu v této souvislosti operativně podnikla prostřednictvím svých územních pracovišť kroky k tomu, aby zajistila poradenství či odbornou pomoc jednotlivým žadatelům a problémy pomohla klubům vyřešit,“ uvedl Marek Hájek.

 

Komplikace pro přípravu státní reprezentace

 

Místopředseda ČUS Marek Pakosta tlumočil zklamání představitelů národních sportovních svazů z toho, že na rok 2025 nebyl vypsán investičně-dotační program Movité investice – rozvoj materiálně technické základny vybraných sportovních svazů pro oblast státní sportovní reprezentace a talentované mládeže. „Tento pravidelný program svazy vnímaly v minulých letech jako systémovou podporu, plánovaly na jejím základě své investice, a tak jeho absence nyní nepochybně naruší kontinuitu přípravy talentované mládeže a státní reprezentace. Z reakcí sportovních svazů vzešlo doporučení pro Národní sportovní agenturu, aby zajistila vypsání tohoto programu pro další období a také finanční prostředky,“ řekl Marek Pakosta.

 

VV ČUS schválil osnovu zprávy o hospodaření a majetku ČUS k 31. prosinci 2024 a první verzi rozpočtu ČUS pro rok 2025, které předložil ředitel ekonomických agend Pavel Benda. Ten současně v komentáři k hospodářské činnosti upozornil na skutečnost, že v závislosti na provedené investice ve sportovních střediscích ČUS stoupá také výše odpisů, které mohou poznamenat negativně celkový hospodářský výsledek ČUS, na což je třeba dbát při jeho finální prezentaci.

 

V průběhu jednání Výkonný výbor ČUS pověřil zástupce České unie sportu k výkonu akcionářských práv na Valné hromady společností Skiareál Špindlerův Mlýn a Ski Pec. Obě společnosti v minulém období vykázaly dobrý ekonomický výsledek a dividendy tak pozitivně přispějí příjmové části rozpočtu ČUS.

 

Projekt Tipsport Sportuj s námi zná kalendář

 

VV ČUS rovněž odsouhlasil zařazení akcí a finální podobu kalendáře projektu Tipsport Sportuj s námi na únor až prosinec 2025. Ten zahrnuje zhruba 520 sportovních příležitostí pro veřejnost v mnoha sportovních odvětvích napříč regiony České republiky. Členské subjekty ČUS přitom do projektu do konce loňského listopadu přihlásily opět téměř 700 nejrůznějších akcí. Všechny přihlášky byly v předvýběru konzultovány s územními pracovišti ČUS. Podpora titulárního partnera, jímž je akciová společnost Tipsport, by měla zajistit financování projektu v roce 2025 stejně jako v loňském. Organizátoři vybraných soutěží dostanou vedle finančního příspěvku také obvyklou podporu při zajištění publicity s využitím mediálních partnerů projektu.

 

VV ČUS rovněž vyhověl žádostem České rugbyové unie a Českého svazu pozemního hokeje o půjčku z Rezervního fondu sportovních svazů ČUS ve výši jednoho milionu korun na zabezpečení přípravy reprezentantů a jejich účast na mezinárodních turnajích.

 

Členka VV ČUS Jana Havrdová informovala o tom, že platforma Aktivní Česko připravuje zadání pro reprezentativní studii zaměřenou na ekonomické přínosy pohybových aktivit pro společnost. Konstatovala, že získaná statistická data a závěry by se mohly stát nejen významným argumentem pro větší podporu sportu, ale také inspirací při tvorbě volebních programů jednotlivých politických stran.

 

Několik členů VV ČUS, zastupujících tělovýchovné jednoty a sportovní kluby, informovalo, že v jejich krajích začaly aktivně působit krajské sportovní komise, které byly v regionech nově sestaveny po loňských podzimních volbách, a současně zde došlo k posílení rozpočtu na sport. Příkladem mohou být například Moravskoslezský a Jihočeský kraj.

MenuX