Převod části strahovského areálu do vlastnictví Fotbalové asociace ČR a Českého atletického svazu schválili téměř jednomyslně delegáti na 27. valné hromadě Českého svazu tělesné výchovy v Nymburku. Fotbalisté získají část stadionu Evžena Rošického, část stadionu Přátelství a bývalý hotel Coubertin. Atletům připadne nafukovací hala. ČSTV vynese prodej 128,5 milionů korun.
„Chtěli jsme, aby majetek, který ČSTV neúnosně finančně zatěžuje, zůstal v rukou sportovců. Z tohoto hlediska je toto řešení optimální,“ řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta a dodal: „Fotbalisti a atleti navíc tento majetek využívají nejvíce. To je důvod, proč jsme zvolili přímý prodej. Kdybychom vypsali otevřené výběrové řízení, dali bychom příležitost developerům, kteří mají o tuto atraktivní lokalitu velký zájem.“ Připravené smlouvy obsahují podmínku zachování současného způsobu využití staveb po dobu nejméně 15 let.
Částka, kterou zaplatí fotbalisté, vychází z posudku vypracovaného pro ČSTV. Cenu pozemků znalec vyčíslil na 70 milionů korun, nemovitý majetek na 57,4 milionů korun a movitý na necelý milion.
Stadion Evžena Rošického a nafukovací hala budou převedeny bezúplatně. „V minulosti jsme na ně čerpali dotace od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy v řádech desítek milionů korun, které bychom museli v případě prodeje vracet,“ vysvětlil generální ředitel ekonomických agend ČSTV Pavel Benda. Fotbalisté získali jen stavby, protože většina pozemků patří pražskému magistrátu. "Pozemky si musejí řešit s vlastníkem," uvedl Benda.
„Fotbal se snaží pomoci celému sportu. Proto jsme přišli s nabídkou 128,5 milionů korun, i když by pro fotbal byl vzhledem ke stavu strahovského areálu přijatelnější bezúplatný převod,“ zdůraznil předseda FAČR Miroslav Pelta.
Delegáti převod části strahovského areálu při hlasování podpořili téměř jednomyslně, ze 145 přítomných byl pouze jeden proti, dva se zdrželi.
Valná hromada dále rozhodla o odložení změny stanov ČSTV tak, aby tato změna probíhala v souladu se změnou stanov Českého olympijského výboru.
Předseda ČSTV Miroslav Jansta také vyzval delegáty, aby se do dvou měsíců vyjádřili k případné změně názvu organizace.
Během diskuse několikrát zaznělo volání po jednotě sportu. „Je to klíčová otázka. Pořád jsou patrné snahy některých funkcionářů dělit sporty na olympijské a neolympijské, svazy a tělovýchovné jednoty. To ale výrazně oslabuje pozici sportu,“ upozornil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Jeho slova potvrdil už na začátku valné hromady poslanec Josef Dobeš, který řekl: „Když nebudete jednotní, namažeme si vás, my politici, na chleba.“