Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40
V rámci postupného uvolňování protiepidemických opatření by se mohl vrátit organizovaný amatérský sport v pondělí 30. listopadu. A to včetně pravidelných tréninků dětí. Česká unie sportu vítá iniciativu Národní sportovní agentury, která hájí potřeby sportu v jednání o konkrétních podmínkách návratu. „Doporučujeme neotálet s otevřením sportovišť pro veřejnost, klidně i pro vyšší počet osob, pokud to bude v rámci jednoho týmu. Za naléhavé považujeme nastavení režimu, za jakého bude možné lyžovat na sjezdovkách,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Česká unie sportu je v současné době v intenzivním kontaktu s tisícovkami zástupců klubů či jednot po celé republice. Primárně s nimi řeší žádosti o dotace na příští rok, ale zároveň dostávají odborníci z ČUS neustálé dotazy na návrat amatérského sportu. „Mnoho sportovních klubů připravilo pro děti distanční tréninky přes internet nebo využily různé tréninkové aplikace, aby se svěřenci byly v kontaktu. Spousta lidí také běhá v ulicích a v přírodě. To však nejde do nekonečna, je nezdravé a neprozíravé, když se sport a pohyb odtrhne od dětí na tak dlouho,“ tvrdil Miroslav Jansta.
Zástupci České unie sportu usilovali o obnovení pravidelných soutěží pro profesionální sport. Po dopise a sdruženým úsilím dalších subjektů se podařilo znovu spustit nejvyšší fotbalové, hokejové, basketbalové, volejbalové, házenkářské a florbalové ligy. O návratu amatérského sportu usiluje ČUS v současné době společně s Národní sportovní agenturou, která intenzivně vyjednává konkrétní podmínky s ministerstvem zdravotnictví a s hygieniky. „Jedná se hlavně o organizované tréninky nejen na venkovních ale také ve vnitřních sportovištích. Dalším krokem by mělo být otevření posiloven, fitness tělocvičen a jiných dalších center, například ta badmintonová nebo squashová. Pokud se dodrží všechna hygienická nařízení, riziko přenosu v nich není o tolik větší, jako například v obchodních řetězcích. Hodně lidí bude potěšeno, když sportování dětí i dospělých, důležité pro jejich zdraví, dostane státní prioritu hned za již povolenými kočičími salóny,“ prohlásil Miroslav Jansta.
Protiepidemický systém počítá s obnovením amatérských sportovních soutěží a tréninků, pokud bude v Česku pokračovat příznivý vývoj a rizikové skóre se udrží na třetím stupni. K tomu by mohlo dojít v pondělí 30. listopadu. Zatím však není jasné, jak velké budou moci být tréninkové skupiny, v rámci třetího stupně PES je limit 10 lidí. „To nám přijde málo. Například mládež v ledním hokeji nebo v basketbalu si pořádně nezatrénuje ani nezahraje. Pro kluby by bylo organizačně náročné rozkouskovat tréninky kvůli stanovenému limitu. Navrhujeme, aby se počet lidí ve vnitřních prostorech navýšil na 30 osob, a to pouze z jednoho týmu,“ prohlásil Miroslav Jansta.
Dlouhodobé odstavení dětí od organizovaných tréninků nebo přípravy vnímá ČUS jako obrovský problém. „Trenéři z různých klubů po republice mají velké obavy z toho, aby se vůbec děti po takové pauze ke sportu zase vrátily. Některé z nich zpohodlněly, u dalších stoupla větší závislost na počítačových hrách. Apelujeme tak na rodiče, aby své děti vedly ke zdravotnímu životnímu stylu, kde je sport nedílnou součástí,“ doplnil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Doposud nejsou vyjasněná pravidla pro lyžování a fungování lanovek v zimním období. Z hlediska rozsahu svých venkovních ploch s čerstvým vzduchem jsou lyžařské areály schopny garantovat regulativ v podobě 1 osoby na 15 metrech čtverečních. „Provozovatelé skiareálů jsou připraveni zajistit výrazně bezpečnější management front, který zajistí, že lyžaři budou navedeni do úzkých koridorů,“ dodal Miroslav Jansta, podle kterého je důležité, aby skiareály a lanové dráhy byly brány za veřejnou dopravu, a nikoliv za venkovní akci. „Nejde o koncentrovaný a stálý výskyt velkého počtu lidí na stejném, pevně vymezeném místě po určitý čas. Zákazníci čekající na výjezd lanovkou jsou v pohybu a ve stejné situaci jako cestující v hromadné dopravě, která omezena není.“