Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40
Skoro 2600 zástupců ze sportovních klubů a tělovýchovných jednot ze všech krajů České republiky se v únoru 2020 zapojilo do unikátního průzkumu, který iniciovala Česká unie sportu. Data a komentáře více jak třetiny členských klubů odrážejí obrovský zájem i naléhavou potřebu neradostnou situaci v klubech sdělit. Nedostatek finančních prostředků pociťuje 52 % TJ/SK, peníze nejvíce schází na provoz i údržbu sportovišť a na trenéry. „Období pandemie bohužel prohloubí krizi zejména u spolků, které spravují sportovní areály a nemají v současné době příjmy,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.
Ačkoliv situace v základních článcích českého sportu není stále příznivá, zaznamenal se oproti minulému výzkumu posun k lepšímu. Vždyť před dvěma lety mělo finanční problémy 76 % klubů a jednot. V porovnání s aktuálními výsledky jde tak o zlepšení o více než 20 procent. „V posledních letech naštěstí stoupla podpora přímého financování ze strany státu, a to prostřednictvím dotačního programu Můj klub, který Česká unie sportu iniciovala. Kluby konečně začínaly mít alespoň nějaké peníze na základní činnost, na rozvoj a sportovní potřeby, přestože přicházely až do prosince,“ prohlásil Miroslav Jansta.
Jenže nouzový stav a epidemiologická situace uzavřely sportoviště po celé republice. Kritické a zcela neočekávané období odnesou zejména subjekty, které mají ve správně sportovní areály nebo hřiště. Právě na jejich provoz a údržbu TJ/SK nemají peníze nejčastěji, což potvrdilo 42 % respondentů. Uzavření sportovišť a ztráty příjmů situaci dále zhorší. Třináct procent klubů uvedlo, že největším problémem je pak pro ně nedostatek peněz na sportovní vybavení, pro 9 % nájmy sportovišť, pro 7 % cestovné a doprava. „Už čtvrtý rok se potýkáme s tím, že ministerstvo školství zrušilo samostatný dotační program na provoz a údržbu sportovišť. Stát v minulosti majetek přenechal do správ klubů a jednot, ale zapomněl jim na to poskytnout podporu. Mnohé šatny a sociální zařízení hal i hřišť jsou v katastrofálním stavu, předsedové složitě shání peníze na zaplacení energií,“ popsal aktuální stav Miroslav Jansta.
Přetrvávající problémem je nedostatek kvalifikovaných trenérů, které si kluby nemohou dovolit zaplatit. To v letošním průzkumu potvrdilo 78 % respondentů. Před dvěma lety nemělo zdroje na kvalifikované trenéry 94 %. „V současné době si kvalitní trenéry dětí a mládeže může dovolit pouhá 3 procenta klubů a jednot. Přitom je to klíčová oblast, v drtivé většině případů začínají v klubech fungovat neplacení a mnohdy nekvalifikovaní dobrovolníci, kteří ale nemusí děti pro sport zcela nadchnout,“ doplnil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Přitom podle aktuálního průzkumu 66 % zástupců TJ/SK uvedlo, že jim roste členská základna dětí. Většina sportovních klubů a tělovýchovných jednot (67 %) také využívá administrativních a poradenských služeb územních pracovišť ČUS v okresech, která pomáhají zájemcům s úkony, které sami nezvládají, mimo jiné i se žádostmi a účtováním dotací nebo účetnictvím. Více jak třetina klubů používá administrativní servis ČUS soustavně a pravidelně.
Ne 11 %
Spíše ne 41 %
Spíše ano 42 %
Ano 6 %
(odpověděly kluby, které v předchozí otázce uvedly nedostatek prostředků pro činnost)
Provoz a údržbu majetku 42 %
Výplaty trenérům 26 %
Sportovní vybavení 13 %
Nájmy sportovišť 9 %
Cestovné a doprava 7 %
Jiné 3 %
Ano 57 %
Ne 43 %
(odpověděly kluby, které v předchozí otázce uvedly, že spravují sportovní hřiště)
Ne 22 %
Spíše ne 46 %
Spíše ano 27 %
Ano 5 %
(odpověděly všechny kluby)
Ne 38 %
Spíše ne 40 %
Spíše ano 19 %
Ano 3 %
Ano 66 %
Ne 34 %
Jiří Gutennberg, SK MŠENO
„Úplně jsme zastavili činnost. My teď vůbec nefungujeme, zatím nevíme, jaký to bude mít ekonomický dopad. Trochu se bojím toho, aby stát sport pak neosekal. Trenéry u nás máme placené, ale jen na dohodu. Když se činnost nevykonává, tak je neplatíme. Ale zálohy za energie se platit musí. Ekonomicky nás to moc neohrožuje. Máme výhodu v tom, že máme vedlejší hospodářskou činnost, provozujeme ubytovnu a hospodu.“
Richard Šach, TJ Bohemians
„S plynárny a elektrárnami máme domluvené, aby si strhávaly inkaso přímo z našeho účtu. Jednoho krásného dne se stane, že nám elektriku nebo plyn vypnou. Na účet nám totiž nic nechodí. Ještě máme na březnové výplaty, v kase už máme téměř nula korun. Bohužel se to krátí, protože příspěvky mezi členy nevybíráme a externí nájemci nám neplatí, protože nesmí na sportoviště. Ve všech objektech máme zavřeno a hlídáme je. Do toho všeho nám MŠMT poslalo oznámení, že udělá hloubkovou kontrolu. Chce všechny doklady, smlouvy s trenéry, každou fakturu… Takže máme co dělat. Ale hlavně, že jsme zdraví a nepřechází optimismus. V některých rodinách začíná už ponorka, a to je blbý.“
Hanácký kuželkářský klub Olomouc
„Největším problémem je stárnutí, a tím i přirozený úbytek členské základny. Příliš se nedaří udržet mládež u našeho sportu resp. to stojí enormní úsilí dobrovolníků, kteří se mohou dětem věnovat pouze mimo svůj pracovní čas. Bohužel tento nedostatek nelze pokrýt z řad nepracujících důchodců, kteří jednak chybí resp. si s dnešní mládeží příliš nerozumí.“
TK ŽELEZNÝ BROD, SPOLEK (JABLONEC NAD NISOU)
„Jelikož zastávám práci předsedy klubu, trenéra, koordinátora akcí, které klub pořádá, tak bych ocenil finanční podporu pro tyto osoby. Které svoji činnost dělají bez nároku na finance a ve svém volném čase.“
Sportovní klub Kraslice-fotbal (Sokolov)
„Určitě motivace funkcionářů a trenérů. Pokud nebudou funkcionáři, nebudou kluby, kde by děti měly možnost sportovat. Nejvíce nás tíží havarijní stav našeho zázemí, kdy ale nejsme schopni rekonstrukci provést z vlastních zdrojů.“
Tělovýchovná jednota Pavlovice u Kojetína, z. s. (Prostějov)
„Větší zapojení OS ČUS, které mají přehled o spolcích na úrovni okresů, jejich potřebách a hospodaření - navíc jsou schopni doporučit a pomoci administrovat dotace. Jejich činnost je pro spolky, o které se starají pouze lidé ve volném čase a bez nároku na odměnu naprosto nezastupitelná. Je třeba více podpořit činnost obratově drobných spolků s velkou základnou a méně sportovních podnikatelů jejichž násobně větší podpora sportovní prostředí jen deformuje.“
TJ Sigma Lutín z.s. (Olomouc)
„Nejsou trenéři mládeže, když už se někdo najde, tak chce peníze, ty nejsou. Ubývá rapidně sportujících dětí, rodiče nemají zájem na sportování svých dětí, trenérů z řad rodičů je málo, nemají zájem, když už, tak pošlou dítě na trénink a mají klid. Co se týče sportovních areálů, tak peníze stačí tak na základní údržbu, pokud je areál starý desítky let, jako ten náš, tak jeho obnova trvá strašně dlouho, opravujeme podle finančních možností strašně pomalu.“