Česká Unie Sportu
Zátopkova 100/2
160 17 Praha 6 - Břevnov, PO BOX 40
Výborný a motivační způsob, jak zapojit školní mládež do pravidelné sportovní činnosti, ideální prostředek k objevování nových talentů a budoucích hvězd i nejpřirozenější cesta, jak doplňovat tělovýchovné jednoty a kluby novými zájemci. Právě tyto atributy zdobí Sportovní ligu základních škol o Pohár ministryně školství, jejíž druhý ročník před nedávnem skončil. Do soutěží v šesti vybraných sportech se od loňského září zapojilo v 9 029 školních družstvech celkem 112 940 starších žáků a žákyň z vyšších tříd II. stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé České republiky.
Pořadateli soutěží v atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká unie sportu.
„Moje aktivity směřují k tomu, aby byl sport dostupný především dětem a mládeži, a to ve všech městech České republiky. Pro rok 2016 se mi podařilo navýšit objem finančních prostředků směřujících do mládežnického sportu o půl miliardy korun. Upřímně děkuji všem učitelům a trenérům za to, že věnují mnoho svého času dětem a že je vedou k lásce ke sportu. Sportovní liga je k tomu určitě správný krok a věřím, že úspěšně připravíme také třetí ročník,“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová.
Ministerské poháry zvedly prestiž
Tento projekt žáky, pedagogy i trenéry ve školách táhne. V porovnání s premiérovým ročníkem 2014-2015 se do bojů o tituly nejlepších školních týmů v České republice zapojilo o 1 700 družstev a 25 000 žáků více. Všech šest odvětví nabídlo krásné a dramatické duely o každý bod, koš, gól nebo centimetr. Smyslem těchto soutěží však zdaleka nebyly pouze souboje o vítězství, ale zejména podpora soutěživosti, zdravého ducha, týmové sounáležitost i cti hájit barvy své školy.
„Sportovní liga existovala už v minulých letech, ale její podpora ze strany Ministerstva školství a také spojení s hlavními cenami v podobě ministerských pohárů významně zvýšily prestiž celé akce. Platí to zejména o republikových finále jednotlivých sportů, která snesou po organizační a společenské stránce srovnání se špičkovými seniorskými soutěžemi,“ pochvaluje si prezident Asociace školních sportovních klubů Václav Lešanovský.
„Akcí pro mládež se například ve volejbalu pořádá dost, ale za klíčové považuji, že nad touto soutěží drží palec ministryně školství. I zásluhou toho má celá soutěž odpovídající kvalitu, organizaci i atmosféru. Tento turnaj už nehrají žádní začátečníci, ale mnohé talenty, které nastupují v mládežnických reprezentacích,“ potvrzuje předseda Českého volejbalového svazu Zdeněk Haník.
Zásobárna mladých talentů
Bilance druhého ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství je úctyhodná. V šesti sportech se v rámci České republiky zapojilo 6 316 škol, 9 029 chlapeckých i dívčích celků o celkovém počtu 112 940 mladých sportovců. Nejvíc týmů zasáhlo do atletiky, která byla součástí Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou (3 279 družstev – 39 303 žáků). Bilance dalších odvětví je následující: florbal (2 546 – 33 080 žáků), minifotbal (1 209 – 14 516), basketbal (1 000 – 13 123), volejbal (803 – 9 405), házená (192 – 3 513).
„Velice mě těší, že společně s Ministerstvem školství a Asociací školních sportovních klubů se podařilo nastartovat tento úspěšný projekt. Z pohledu České unie sportu je jeho význam obrovský, protože nám vychovává nové talenty pro jednoty a kluby. Těžko bychom se obešli bez podobné soutěže, proto ji chceme i v budoucnu maximálně podporovat. Navíc žákům poskytuje velkou motivaci k pravidelnému sportu a formuje také jejich vztah k partě i ke škole,“ je přesvědčený předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
Patroni, autogramiády a zdařilé besedy
Zájem žáků i vynikající výkony kolektivů i jednotlivců umocnil také vhodný výběr sportovních odvětví, která jsou tradiční součástí školní i mimoškolní tělesné výchovy. Organizátoři Sportovní ligy však dokázali tomuto projektu přidat i mimořádně vydařenou nadstavbu v podobě bohatého doprovodného programu, který ho významně obohatil a zpestřil.
Stejně jako v prvním ročníku byla mimořádně vydařeným tahem spolupráce se současnými i bývalými vynikajícími českými reprezentanty. Každé odvětví znovu získalo svého slavného patrona, jenž děti inspiroval svým příkladem i radami a také se zúčastnil závěrečného republikového finále. Kromě předávání vítězných cen ho čekala také autogramiáda, fotografování s účastníky finále, případně exhibice. Patrony sportů byli – atletika: Jakub Holuša, basketbal: Jiří Welsch, florbal: Jan Jelínek, házená: Jiří Motl, minifotbal: Štěpán Vachoušek a volejbal: Ondřej Hudeček.
Tradiční součástí republikových finále byly také besedy nejen s jednotlivými patrony, ale také s dalšími sportovními hvězdami reprezentujícími pořadatelské město nebo hostitelský region. Školáci se tak setkali například s fotbalovými legendami Pavlem Horváthem a Petrem Švancarou, hokejisty Jakubem Jeřábkem a Janem Hruškou, předními fotbalistkami Petrou Vyštejnovou a Simonou Necidovou, volejbalistou Michalem Hrazdirou, házenkáři Markétou Jeřábkovou a Petrem Vinkelhöferem či dalšími osobnostmi.
„Mladým sportovcům jsem se snažil hlavně vysvětlit, že je super, když mají ´drive´ a chtějí všechno vyhrát, ale ne vždy se to podaří. Když však prohraji, je nutné se z toho poučit a příště být lepší. Pro mne je však také zásadní to, aby je jejich sport bavil,“ uvedl hokejový obránce a reprezentant Jakub Jeřábek.
V současné době probíhají jednání všech partnerů Sportovní ligy základních škol o finančním a organizačním zajištění třetího ročníku. Úspěšná dohoda by současně znamenala v sezoně 2016-2017 rozšíření sportovního programu o sedmé sportovní odvětví, kterým se stane plavání.
Přehled vítězů 2015-2016 (první vždy uvedena kategorie dívek, pak chlapců) - atletika: Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka, Brno (IV. kat.) – ZŠ Englišova, Opava (IV. kat.); ZŠ Josefa Hlávky, Přeštice (III. kat.) – ZŠ Englišova, Opava (III. kat.); basketbal: ZŠ gen. Janouška, Praha – ZŠ Pardubice-Studánka; florbal: ZŠ Eden, Praha – 33. ZŠ Plzeň; házená: ZŠ Křiby, Zlín – ZŠ Emila Zátopka, Kopřivnice; minifotbal: ZŠ Týn nad Vltavou, Malá Strana – ZŠ Eden, Praha; volejbal: ZŠ a MŠ Komenského, Bílovec – FZŠ Brdičkova, Praha.